piątek, 25 grudnia 2015

Fiszka deska


Dla nastolatki lub nastolatka najlepszym prezentem jest deskorolka fiszka bo jest w idealnej wielkości i jest bardzo leciutka, można nawet na niej jeździć do szkoły nadaje się też do jeżdżenia po dużym mieście bo łatwo na niej wymija się ludzi. Fiszki mogą mieć różne wzory pod spodem są też ,które świecą światłem LED.


Klocki i autka

Najlepszym prezentem dla chłopców powyżej 5 lat są klocki lego lub autka hotwheels.

lalki

Dla dziewczynki powyżej 5 lat najbardziej na prezent nadaje się lalka. Najbardziej znane lalki to barbie, Monster high lub Ever after high

Duże klocki

Najlepszym prezentem dla małego chłopca są duże klocki. Dla małego chłopca  to jest frajda bawić się klockami najlepiej żeby były duże by maluch ich nie połknął.

lalka baby

Najlepszym prezentem dla małej dziewczynki jest lalka baby , bo wtedy rozwija swój instynkt opiekuńczy i uczy się jak zajmować się dzieckiem.
10 najlepszych piosenek w grudniu 2015 roku

Bednarek-sailing


Robin Shulz-Sugar


Justin Bieber-boyfriend


Justin Bieber-Sorry


Margaret-Heartbeat


Adele-Hello


Nilvs van zand-Party crasher


KaeN feat. Cheeba, WdoWA-Zbyt Wiele (msp)


czwartek, 10 grudnia 2015

kot syjamski


Kot Syjamski

Kot hipoalergiczny!

Prawdopodobnie najbardziej znana ze wszystkich ras. Dzisiejszy kot syjamski różni się od tych znanych we wczesnych latach XIX w. choć oczywiście zachował swoje barwy punktowe wywołane himalajskim genem, który ogranicza zabarwienie do twarzy, uszu, łap i ogona. Koty te były zaprezentowane w 1871 r. brytyjskim i amerykańskim dyplomatom w Kryształowym Pałacu Królewskim w Londynie, jako Siam. Przy tej okazji wydano również katalog z rysunkami dokumentujący zdarzenie tej prezentacj. Inną kluczową datą jest 1884 r. w którym to roku konsul brytyjski Owen Gould wysłał dwa Focze Syjamy (focze czyli o bardzo ciemnych barwach punktowych) do swojej rodziny w kraju. Był to prezent od króla Syjamu Chulalongkorna. Dlatego też niektórzy uważają, że rasa „królewska” była czysta i ta data jest ważniejsza jako data odkrycia i odnotowania Syjamów.
W latach 80-tych XIX w. spisano po raz pierwszy standard tej rasy. Opisano go jako smukłego kota, niepodobnego do kota europejskiego o zagiętym ogonie i o lekkim zezie (te 2 ostatnie cechy są obecnie wadami). Legenda mówi, że damy na królewskim dworze wieszały pierścionki na kocich ogonach co je wykrzywiło a ich strażnicza natura wywołała zeza – rzecz jasna to tylko legenda. Legendy również przekazują, że był to znany kot królewski Syjamu (dziś Tajlandia). Miszkał w pałacu a nieproszonych gości atakował z ukrycia. Był również ulubieńcem w świątyniach.
Kot Syjamski Foczy
Syjamskie To koty ładne, wymagające i bardzo zazdrosne. Ilustrowane manuskrypty pochodzące z lat 1351-1767 r. ze stolicy Syjamu, Ayutthayi, przedstawiają miedzy innymi kota Syjamskiego. Z opisów wynikało, że gatunek tego kota starannie podtrzymywano i dbano o jego czystość. Część z nich zamieszkiwała ulice krzyżując się z innymi rasami kotów. W XVII w. Simon Pallas – niemiecki przyrodnik napotkał Syjamy wolno żyjące w centralnej Rosji, lecz nie wiadomym jest skąd koty te znalazły się w tym miejscu.
Pierwszy czempion tej rasy nazywał się Wankee i zyskał ten status w Anglii na wystawie w 1896 r. (miał jeszcze krzywy ogon).
Kot Syjamski
Rasa ta skupiła na sobie duże zainteresowanie, które wkrótce zaczęło narastać. Oryginalny królewski kot Syjamski miał brunatne zabarwienie punktów (foczy point), niektóre Syjamy miały jaśniejsze barwy punktów przez co zostały wkrótce uznane jako oddzielna rasa zwana Czekoladowym Pointem. Naturalnie występująca jaśniejsza maść dała również początek barwie futra szarego z odcieniem fioletu. W rezultacie ta odmiana została zaklasyfikowana pod nazwą Blue Point. Ciemnobrązowe znaczenia, zwane inaczej foczy point są do dziś wśród ortodoksyjnych wielbicieli tego gatunku najważniejszą cecha Syjama (nie uznają innych barw).
Kot Syjamski
Z rosnącą wiedzą na temat genetyki kolorów, hodowcy zorientowali się, że można rozszerzyć linie kolorów dla tej rasy, poprzez robienie rozsądnych krzyżówek i przez selekcje by osiągnąć w rezultacie doskonały typ Syjama. Czerwona seria tych kotów została uzyskana przez krzyżowanie z czerwonym pręgowanym i szylkretowym. Brytyjska GCCF i CA uznały wszystkie krótkowłose Pointy orientalnego typu jako Syjamskie i podobnie postąpiły inne związki w szczególności FIFe. Inne jak CFA, akceptują jedynie cztery oryginalnie występujące kolory Syjamskich oraz zarejestrowała czerwone i pręgowane.
Należy do grupy kotów hipoalergicznych.
Zobacz tez: Alergia na kota

Charakter i opieka

Typowy Syjamski kot ma ekstrawertyczną osobowość. Jest bardzo związany z człowiekiem, żywy inteligentny i niezwykle rozmowny. Koty Syjamskie nie lubią być pozostawiane same na dłuższy czas. Czują się lepiej hodowane w parach lub grupach. Są naturalnie czyste. Krótkie drobne futro jest utrzymywane w dobrym stanie przez zwykłe głaskanie lub wycieranie szmatką. Duże uszy wymagają regularnego czyszczenia. Powinien posiadać mnóstwo zabawek i przedmiotów do drapania.

Charakterystyka

Kat. – syjamskie i orientalne
Budowa ogólna – średniej wielkości, długi i szczupły
Futro – bardzo krótkie, drobne, jedwabiste i leżące przy skórze
Głowa – głowa średniej wielkości w proporcji do ciała w kształcie klina z prostymi liniami zaczynającymi się przy nosie i stopniowo rosnące w kierunku uszu, brak przełamania na bokobrodach
Nos – długi i prosty Broda – średniej wielkości i tworzy pionową linię z czubkiem nosa
Oczy – średniej wielkości w kształcie migdała i lekko skośne w kierunku nosa idące z linią klina
Uszy – duże i spiczaste, szerokie u podstawy i umiejscowione tak że kontynuują kształt klina
Ciało – jest długie i szczupłe dobrze umięśnione lecz delikatne i eleganckie, ramiona nie powinny być szersze niż biodra
Nogi – długie i drobnokostne, proporcjonalne do ciała
Łapy – małe i owalne
Ogon – bardzo długi i cienki, zwężający się do małego koniuszka.

Standard FIFe

SIA – kot syjamski (Siamese)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline
Standard wystawienniczy rasy: PDF
Uznane wariacje kolorów:
Dymne: BAL/SIA n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r A

Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)
c g – szylkret niebieski (blue tortie)
h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
j – szylkret liliowy (lilac tortie)
o – cynamonowy (cinnamon)
p – płowy (fawn)
q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell)
r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)
Cechy dodatkowe
A – oczy- ciemny niebieski

kot cornish rex


Kot hipoalergiczny!

Jeśli szukasz kota o niezwykłym wyglądzie który zachowuje się jak pies - Rex jest w sam raz dla Ciebie!

Pierwszy Kot Cornish Rex urodził się 22 lipca 1950 r. w normalnym miocie kociąt na farmie w Kornwalii na wschodzie Anglii. W miocie czterech kotków był tylko jeden z kręconymi włosami. Nazwano go Kallibunker. Właścicielka, Nina Enismore była hodowcą królewskich królików Astrex z kręconymi włosami. Mikro badania wykazały, że futro tego kota jest bardzo podobne do futra królika królewskiego. Pani Nina skontaktowała się ze znanym hodowcą kotów Brianem Stirling – Webb i z genetykiem C. Jude. Po wstępnej naradzie postanowiono przetestować genetyczną podstawę tego wyjątkowego kota. Kiedy Kallibunker dorósł skrzyżowano go z jego własną matką. Rezultatem tej krzyżówki były trzy koty. Jedna kotka (z prostymi włsami) i dwa samce rex. Jednym z nich był Poldhu (niestety drugi zmarł).
Królik AstrexKrólik Astrex
Cornish KallibunkersCornish Kallibunkers
Cornish KallibunkersCornish Kallibunkers
Królik Astrex Królik Astrex kis_cornish_Kallibunker cornish_Kallibunker kis_cornish_Kallibunker2 kis_cornish_Kallibunker2 W ciągu najbliższych kilku lat pani Enismore rozpoczęła formalny program hodowlany, który obejmował prowadzenie szczegółowych zapisów każdych narodzin rexów. Początkowo narodziły się 64 kocięta w tym: 29 z normalnym futren i 35 z rex, kręconym. Kallibunker i Poldhu krzyżowane były z różnymi kotkami o prostych włosach. Niekontrolowane kojarzenie z normalnymi samicami zaowocowało w 100% normalnymi kociętami.

Cornish Rex Poldhu
Kotek Poldhu syn Kallibunkera był kotem o wspaniałej osobowości ale i niezwykłym umaszczeniu. Jego futro było uderzające, szylkretowe, kremowo – niebieskie. Szylkretowe futro jest wynikiem obecności genów tylko w chromosomie X czyli żeńskim. Więc to charakterystyczny wzór wyłącznie kotek nie kotów. Jest kilka udokumentowanych przypadków szylkretowych kocurów, natomiast wiadomo, że wszystkie były bezpłodne. Poldhu był bardzo żywotny, spłodził wiele czerwonych i kremowych kociąt od 4 różnych kotek i był to prawdziwy szylkretowy kocur.
Wiedza genetyczna z czasem rozszerzyła się i nasze rozumienie genów sprzężonych z płcią też. Poldhu obecnie uważany jest za chimerę. W badaniach biologicznych chimery tworzy się z komórek różnych organizmów. Zdarza się, że są to organizmy różnych gatunków – na przykład w 1984 wyhodowano chimerę nazwaną geep, powstałą z połączenia na embrionalnym etapie rozwoju komórek kozy i owcy (ang. nazwa geep jest połączeniem nazw goat – koza i sheep – owca).
Poldhu przypadkowo został bezpłodny podczas operacji, w czasie której wyodrębniano próbki tkanek w celu umożliwienia badania, mającego na celu dokładne określenie charakteru jego genetycznego składu. Kallibunker umarł, Poldhu stał się bezpłodny i nowa rasa Rex stała w obliczu zagrożenia. Jednak staranna hodowla potomstwa Poldhu, zwłaszcza jego córki, Lamorna Cove i potomstwa po Kallibunkerze pomogła ocalić rasę.
Lamorna Cove z małymiLamorna Cove z małymi. 1957 r. Kalifornia, USA. Drugi z lewej Marmaduke. Druga z prawej Diamond Lil
CDiamond Lil Fan-T-CeDiamond Lil Fan-T-Cee – córka Lamorny Cove. Pierwsza kocica urodzona w Stanach
Marmaduke – syn Lamorny CoveMarmaduke – syn Lamorny Cove. Pierwszy zarejestrowany w Stanach. FA Registration No. 990-001-PR1
W 1957 r. pani Franciszka Blancheri przywiozła Lamorna Cove do Ameryki do Kalifornii. Przed wyjazdem kotak Lamorna była już w ciąży z ojcem Poldhu. Zaraz po przyjeździe do Ameryki wydała na świat 4 Rex kocięta. Jeden zmarł w pierwszym roku, a jeden kocur okazał się bezpłodny. Pozostałe dwa kocięta, samica Diamond Lil, została oddana do pani Fredy Galvin, kocur Marmaduke trafił do pani Heleny Weissa i był początkiem ustalenia rasy w Ameryce. Kocura Marmaduke można znaleźć w rodowodach większości kotów Cornish Rex, w Ameryce i innych krajach.
W 1968 r. Marmaduke był ostatnim męskim Cornish Rexem. Pani Weiss rozpoczęła hodowlane poszukiwania. Skojarzyła Marmaduke ze syjamską kotką i innymi krótkowłosymi kotkami. To wczesne kojarzenie z kotami o budowie drobniejszej budowie zmieniły wygląd tej rasy, wprowadzono także gen colorpoint do linii. Atrakcyjne i bardzo poszukiwane w świecie Cornish Rexów dzisiaj. Brytyjskie Cornish Rexy były stosunkowo duże, „grube” w porównaniu do ich amerykańskich szczupłych kuzynów.
Brytyjskie koty krótkowłose i koty Burmskie były użyte jako podstawa rasy u jej początków. W rezultacie poszukiwań i eksperymentów ich futro było wystarczająco kręte by zarejestrować kota jako rasowego. W Wielkiej Brytanii Cornish Rex osiągnął pełny status rasy w 1967 r. natomiast w Stanach zjednoczonych w 1979 r.
Należy do grupy kotów hipoalergicznych
Zobacz: Alergia na kota

Kot Cornish Rex


Charakter i opieka

Kot Cornish Reks Młode Koty Cornish Reks Chatrakter i opieka Cornish Rex jest bardzo inteligentny i raczej ekstrawertyczny wobec natury. Lubi spędzać czas na zabawach dzięki czemu jest doskonałym kompanem dla swoich właścicieli. Czasem tzreba mieć sporo energii, żeby za nimi nadążyć Domagają się uwagi i są wspaniałe dla dzieci. Nie jest pewny siebie ani natrętny ale lubi wchodzić na kolana. Jego unikalne kręcone futro nie wymaga częstego czesania, przez co jest bardzo łatwy w utrzymaniu i hodowli. Czesze się go bardzo okazjonalnie. Reksy myją się same i nie trzeba ich kąpać choś zdarzają się wyjątki. Reks nie ma zewnętrznej warswy sierści która wchłnia naturalne wydzieliny więc można go czasem myć. Ich sierść może mieć skłonności do prztłuszczania się - wtedy należy kąpać co tydzień.Pamiętaj że koty te mają skłonności do chorób serca i tarczycy. Zwykle żyją długo nawet 20 lat. Jeśli szukasz kota o niezwykłym wyglądzie który zachowuje się jak pies - Rex jest w sam raz dla Ciebie.

Charakterystyka

Kat. – krótkowłose i somalijskie
Ogólna budowa – średnio duży, smukła budowa
Futro – Krótkie pluszowe z ochronnymi grubszymi włosami, kręcone włosy układają się w fale na całym ciele szczególnie na plecach i głowie, brwi i rzęsy są pokręcone
Głowa – średniej wielkości w kształcie klina ok. 1/3 dłuższa niż szersza
Nos – okrągły i w profilu prosty, linia ciągła zaczyna się od środka czoła do końca nosa
Broda – mocna Oczy – średnio duże w owalnym kształcie
Uszy – duże i szerokie u podstawy, ustawione wysoko na głowie
Ciało – średniej wielkości z solidną strukturą mięśni, kościste lecz muskularne
Nogi – długie i kościste
Łapy – małe i owalne
Ogon – długi i śpiczasty na końcu.



Standard FIFe

CRX – kot cornish rex (Cornish Rex)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji.Federation Internationale Féline
Jest 9 grup kodu z czego każda ma odmienne oznaczenie w zależności od koloru i maści kota.
Gr. I
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy: CRX n/a/b/c/o/p
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy dymny: CRX n/a/b/c/o/p s
Gr. II
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy z białym: CRX n/a/b/c/o/p 01/02/03/09
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy dymny z białym: CRX n/a/b/c/o/p s 01/02/03/09
Gr. III
1. czerwony, kremowy, szylkretowy z jendobarwnymi plamami, nakrapiany: CRX d/e/f/g/h/j/q/r ; CRX d/e/f/g/h/j/q/r 22/23/24/25
2. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, srebrny: CRX d/e/f/g/h/j/q/r s ; CRX d/e/f/g/h/j/q/r s 11/12/22/23/24/25
3. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, złoty: CRX d/e/f/g/h/j/q/r y 11/12/22/23/24/25
Gr. IV
1. czerwony, kremowy, szylkretowy z jednobarwnymi plamami i białym: CRX d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03/09 ; CRX d/e/f/g/h/j/q/r 01/02/03/09 21/22/23/24/25
2. czerwony, kremowy, szylkretowy dymny, srebrny z białym: CRX d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 ; CRX d/e/f/g/h/j/q/r s 01/02/03/09 21/22/23/24/25
3. czerwony, kremowy, szylkretowy złoty z białym: CRX d/e/f/g/h/j/q/r y 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
Gr. V
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy srebrny: CRX n/a/b/c/o/p 22/23/24/25
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy nakrapiany: CRX n/a/b/c/o/p s 11/12/22/23/24/25
3. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy złoty: CRX n/a/b/c/o/p y 11/12/22/23/24/25
Gr. VI
1. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy nakrapiany z białym: CRX n/a/b/c/o/p 01/02/03/09 21/22/23/24/25
2. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, srebrny z białym, dymny z białym, akceptowany dymny z białym : CRX n/a/b/c/o/p s 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
3. czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy złoty z białym: CRX n/a/b/c/o/p y 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
Gr. VII
1. point: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 31/32/33
2. pręgowany point: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 21 31/32/33
3. dymny point: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 31/32/33
4. srebrny pręgowany point: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 21 31/32/33
5. złoty pręgowany point: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q y 21 31/32/33
Gr. VIII
1. point z białym: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 01/02/03/09 31/32/33 ; CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q 01/02/03/09 21 31/32/33
2. dymny point z białym: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 01/02/03/09 31/32/33
3. srebrny pręgowany z białym: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q s 01/02/03/09 21 31/32/33
4. złoty pręgowany point z białym: CRX n/a/b/c/d/e/f/g/h/o/p/q y 01/02/03/09 21 31/32/33
Gr. IX
1. biały: CRX w
Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)
g – szylkret niebieski (blue tortie)
h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
j – szylkret liliowy (lilac tortie)
o – cynamonowy (cinnamon)
p – płowy (fawn)
q – szylkret cynamonowy (cinnamon (sorrel) tortoiseshell
r – szylkret płowy (fawn tortoiseshell)
y – złoty (golden)
s – oznacza kolor srebrny, w wypadku kotów nie pręgowanych nazywany zwyczajowo dymnym
Oznaczenie rysunku na sierści
01 – van (van) – charakterystyczne łaty na głowie i ogonie
02 – arlekin (harlequin) – łaty na całym ciele
03 – dwubarwny (bicolour)
09 – nieokreślona ilość białego (unspecified amount of white)
21 – nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)
22 – rysunek pręgowany tabby (blotched tabby)
23 – rysunek tygrysi tabby (mackerel tabby)
24 – rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)
25 – tickt tabby (ticked tabby) – wszystkie koty abisyńskie i somalijskie mają ten kod
31 – znaczenia burmskie piont (Burmese shading pattern)
32 – znaczenia tonkijskie point (Tonkinese shading pattern)
33 – znaczenia himalajskie point (syjamskie) (Himalayan pointed pattern)

kot ragdoll


Kot Ragdoll
Kot Ragdoll to jeden z najcięższych, grubokościstych kotów domowych, samce mogą ważyć nawet 17 kg. Są ogromne. Samiec może być 3 razy większy od przeciętnego kota. W dotyku przypomina królika. To kot idealny, cichy, spokojny i zawsze obecny. Są przyjacielskie, chodzą za właścicielem z pokoju do pokoju, nazywane są „psimi kotami” bo depczą po piętach jak szczeniaki. Rogdoll to inaczej „szmaciana lalka”, kiedy się je podnosi robią się wiotkie.
Zaczęło się w Kalifornii w 1963 roku od hodowcy Ann Baker. Miała w zwyczaju wypożyczać od sąsiadki, pani Pennels, czarnego kocura zwanego Blackie. Kocur był nierodowodowy. Jego matka Josephine była biała i raczej wyglądała jak półdługowłosa Angora. Była potrącona przez samochód. Po paru dniach odnaleziona na ulicy została dostarczona do pod opiekę weterynaryjną. Wyleczona wróciła do właścicielki, pani Pennels lecz w wypadku straciła oko. Miała jeszcze parę miotów kociąt. Od wypadku kocica zmieniła się, była bardzo osowiała i spokojna, wydawała się nieczuła na ból. Jej potomstwo również przyjęło takie cechy. Urodziła niezwykle wzorzystego kociaka, był podobny do kota Świętego Birmańskiego.

Hodowca Ann Baker pożyczyła kocura i w wyniku krzyżowań powstał Ragdoll. Kot niemrawy, spolegliwy, z punktu widzenia nauki dziedziczenie takiej cechy nabytej jest nie możliwe.
Ann Baker - Hodowca
W 1963 r. hodowca z Kaliforni pani Ann Baker skrzyżowała półdziką kotkę angorską z kilkoma innymi rasami długowłosymi o umaszczeniu podobnym do kota Syjamskiego – tak powstał Ragdol.
Ann Baker twierdziła, że Josephine była przedmiotem „mutacji” i eksperymentów dokonywanych na uniwersytetach. Tego rodzaju procedury były praktykowane w połowie lat 1960 na bezpańskich kotach. Mimio, że pani Berker nie miała dowodów naukowych na genetyczna mutację kota i odmienność rasy, postarała się by kot miał zastrzeżona nazwę handlową „Ragdoll” a kto chce hodować Ragdolla to jedynie na bazie franczyzy lub z potwierdzeniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Kotów Ragdoll, którego założycielem była pani Ann Baker.
Chociaż dużo kontrowersji krążyło wokół tej rasy, zyskała sobie popularność na świecie i była zawsze dodatkiem na każdej dużej wystawie.
Nazwa Ragdoll (inaczej „szmaciana lalka”) była wybrana i uznana w 1965 roku przez Międzynarodowy Związek Wielbicieli Kotów a następnie przez inne stowarzyszenia selekcjonujące rasy kotów.
Właścicielka Ragdolla stworzyła bardzo złożoną politykę hodowlaną opartą na franczyzie, która miała być ostro przestrzegana przez hodowców. Nie przestrzeganie zasad skutkowało tym, że kocięta mogły być nie zarejestrowane i nie mogły nosić nazwy Ragdoll. Pomimo ścisłych reguł franczyzy, liczba zainteresowanych hodowców wcale nie malała.
Pierwsze Rogdoll w Anglii
Wiosna 1981 dwie panie z Norfolk w Anglii zamawiają koty Ragdoll w Kalifornii. Z tym rokiem rozpoczyna się epoka hodowlana tych kotów wraz z nadejściem Ragdolli do w Wielkiej Brytanii. Lot TWA 009 wylądował na Heathrow, panie czekają na 2 sześciomiesięczne kociaki. Koty pozostały w 6-miesięcznej kwarantannie. W tym czasie urodziły się 3 kotki. Panie sprowadziły kolejnych osiem kotów ze Stanów, które dołączyły do poprzednich.
Pani Lulu Rowley i Pat Brownsell stworzyły program hodowlany w Anglii. Grupa entuzjastów Ragdollów w 1987 r. założyła organizację brytyjskich Ragdolli – The British Ragdoll Cat Club. Starano się również w tym czasie o zarejstrowanie kota przez radę prezesów przez Cat Fancy. W 1990 r. jest uznany w Anglii jako rasa.
Udokumentowane dowody na temat pochodzenia Ragdolla pozostają niejasne, ale uważa się, że twórca rasy, Pani Ann Baker z Riverside w Kalifornii, nabyła 3 koty które stworzyły fundament rasy od pani Pennel.
Charakter i opieka Jest wyjątkowo miłym, uczuciowym i relaksującym kotem. Mimo, że jest zasadniczo spokojny i ma cichy głos, lubi zabawy i bycie pupilem domowym. Rogdolle rzadko chorują ale mogą mieć kłopoty z sercem. Jego grube futro nie jest matowe i może z tego powodu jest łatwiejsze do czesania. Wymaga zadbania i szczególnie dokładnie należy czesać kołnierz wokół szyi.


Ciekawostka – Hotelowy kot

W hotelowym holu The Algonquin na Manhatanie w Nowym Yorku mieszka kot Matylda – piękny 12-letni Ragdoll. Goście hotelowi uwielbiajają Matyde. Od 1902 r. hotel odwiedzają największe gwiazdy. Niektórzy goście przyjeżdżają specjalnie dla niej. Kot otrzymuje maile z pozdrowieniami z całego świata. Na co dzień kotem opiekuje się portier Piter Crus. Matylda nie jest tu pierwszym kotem. W 1930 r. w hotelu zamieszkał bezpański Rusti i tak narodziła się tradycja. W hotelu mieszkało już wiele kotów i 2 Matyldy. Obecna to Matylda II. Ona to też jest bohaterem w książeczkach dla dzieci, jest na świątecznych ozdobach i jej imieniem nazwany jest hotelowy koktajl w barze ma również założone swoje konto na Facebook.

Charakterystyka

Kat. – półdługowłose
Ogólna budowa – długi jednolity wygląd
Futro – średnio długie, lekkie z jedwabista teksturą, leży blisko ciała, swobodnie rozwiewane gdy kot jest w ruchu. Posiada kołnierz futra wokół głowy, krótkie futro na froncie nóg, reszta ciała ma dłuższe włosy
Głowa – średniej wielkości z szerokim kształtem twarzy, dobrze rozwinięte szczęki, pysk średnio długi odrobinę zadarty na końcu
Nos – odrobinę zadarty Podbródek – dobrze rozwinięty
Oczy – duże, owalne, zewnętrzne kąciki skierowane są ku uszom, wszystkie mają niebieski kolor oczu
Uszy – średnio duże, szeroko rozstawione z zakręconymi końcami, umiejscowione daleko od siebie, końce lekko wysunięte do przodu
Ciało – średnio długie ze średniej grubości kośćcem, tylne łapy trochę wyższe niż przednie
Łapy – duże, okrągłe i zwarte z kępkami futra między palcami
Ogon – długi w proporcji do ciała, puszysty i średnio szeroki u nasady i lekko zwężający się ku końcowi


Standard FIFe

RAG – ragdoll (Ragdoll)

Poniżej kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline
Uznane wariacje kolorów:
1. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy kolorpoint: RAG n/a/b/c/d/e A,E
2. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy kolorpoint: RAG f/g/h/j A,E
3. brunatny, niebieski, czekoladowy, czerwony, kremowy pręgowany kolorpoint: RAG n/a/b/c/d/e 21 A,E
4. brunatny, niebieski, czekoladowy, czerwony, liliowy pręgowany kolorpoint: RAG f/g/h/j 21 A,E
5. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy bikolor: RAG n/a/b/c/d/e 03 B,D,F
6. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, szylkretowy bikolor: RAG f/g/h/j 03 B,D,F
7. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, pręgowany bikolor: RAG n/a/b/c/d/e 03 21 B,D,F
8. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, szylkretowy pręgowany bikolor: RAG f/g/h/j 03 21 B,D,F
9. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy mitted: RAG n/a/b/c/d/e 04 C
10. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy mitted: RAG f/g/h/j 04 C
11. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy pręgowany mitted: RAG n/a/b/c/d/e 01 21 C
12. brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy pręgowany mitted: RAG f/g/h/j 04 21
Kolory futra
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
Oznaczenie rysunku na sierści
03 – dwubarwny (bicolour)
04 – białe „rękawiczki” i pas na brzuchu (mitted) – dotyczy tylko rasy ragdoll
09 – nieokreślona ilość białego (unspecified amount of white)
21 – nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)
Dodatkowe oznaczenia Detale kolorów futra
A – uszy, znaki, nogi i ogon – powinny być dobrze zdefiniowane w harmonii z kolorem reszty ciała.
B – punkty – uszy, znaki i ogon – powinny być dobrze zdefiniownane. Twarz ma plame w kształcie odwóconego „V”. Kolor ciała powinien mieć odcień jaśniejszy niż punkty; z lub bez plam z tyłu. Brzuch biały bez plam. Prefrerowane są białe łapy.
C – punkty ( poza poduszkami, brodą ; możliwe białe paski i znaki na moście od góry nosa do czoła) dobrze scharmonizowane z resztą ciała jak u kolorpointów. Biała broda z lub bez zwężającymi się paskami lub znakami. Wąskie białe paski lub znaki są dozwolone na pysku. Białe paski rozciągające się od kołnierza pod brodą przez brzuch do ogona. Białe skarpetki na przednich nogach; tylne nogi powinny być białe minimum do pięty a maksimum do połowy uda. Kolorowe plamy w tym rejonie są dozwolone. Nos skórzany w kolorze kolorów punktowych lub różowy.
D – Nos skórzany różowy F – Uszy białe w środku
Błędy i skazy
C – brak białej brody, ciemne plamy na białych skarpetkach, ciemne plamy na brzuchu lub brak białych pasków
E – jekieś białe plamy na całym obszarze futra
F – białe uszy z zewnętrznej strony, biały ogon